XIV Warszawskie Święto Chleba

2 października na Rynku Nowego Miasta w Warszawie odbyło się XIV Warszawskie Święto Chleba. Impreza na stałe wpisała się w kulturalny program stolicy i ma już swoich stałych bywalców. Głównym organizatorem Święta Chleba pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego była Centralna Biblioteka Rolnicza, a jednym ze współorganizatorów Cech Piekarzy w Warszawie.

Wydarzenie odbywa się cyklicznie od 2003 roku. Jak podkreślają organizatorzy, impreza ma na celu popularyzację tradycji wsi mazowieckiej, promowanie tradycyjnych polskich wypieków i wyrobów artystów ludowych, pokazanie mieszkańcom miasta obrzędów związanych z chlebem oraz zachęcenie warszawiaków do zabawy przy muzyce zespołów ludowych.

Podczas wydarzenia poza wyrobami piekarniczymi można było również nabyć produkty ludowych twórców: suszone kiaty, czy wiklinę. Rękodzielnicy prezentowali również różne rodzaje haftów, frywolitek, wycinanek, jak również wytwory kurpiowskiej obróbki bursztynu.

Pogoda dopisała i na Rynek przybyły tłumy ludzi, a całość dochodu ze sprzedaży naszych wyrobów została przekazana na rzecz Funduszu Stypendialnego „Rozwiń Skrzydła”.

AKTUALNOŚCI