Kanapka to idealne rozwiązanie na szybki i zdrowy posiłek?

Kanapki cieszą się olbrzymią popularnością i nic dziwnego – są pyszne, łatwe do przygotowania, a także zdrowe i mają nieskończoną ilość wariantów składników i ich przeróżnych połączeń. Także trudno się nimi znudzić.

W dzisiejszym świecie kiedy każdy z nas gdzieś biegnie, wszystko robi w pośpiechu bardzo ważne jest, aby posiłek był szybki i prosty w przygotowaniu. Z drugiej jednak strony ciągły pośpiech, stres powoduje, że nasz organizm jest narażony na różne dolegliwości, choroby związane właśnie ze stylem życia, a przez to potrzebuje więcej wartości odżywczych np. magnezu, który wyczerpuje się szybko pod wpływem stresu czy spożywania dużych ilości kawy.

Rozwiązaniem, które zadowoli biegnącego niecierpliwca, ale także osobę dbającą o zdrowie będzie właśnie zdrowa kanapka. Dlaczego właśnie ona?

Chleb – baza naszego żywienia

Chleb – najlepiej chleb razowy, z pełnego ziarna – może być głównym źródłem energii zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego. Należy zadbać o jego wysoką jakość, a także dobry smak.

Pamiętajmy o tym, że chleb razowy dostarcza do naszego organizmu cenny błonnik pokarmowy, który nie tylko daje nam dłuższe uczucie sytości, ale także reguluje stężenie cukru we krwi, co bezpośrednio wpływa na koncentrację. Błonnik pokarmowy to także szczotka naszych jelit. A właśnie poprzez jelita i ich zdrową barierę ochronną unikamy wielu chorób i dolegliwości, a układ immunologiczny działa efektywniej.

Chleb pełnoziarnisty jest także bardzo dobrym źródłem wielu składników mineralnych i witamin z grupy B. Wszystkie te elementy są nieodzownym warunkiem, aby układ nerwowy (który musi sobie radzić praktycznie bezustannie z codziennym stresem) działał bez zarzutu. 

Dodatki do kanapki

To, co włożymy do sandwicza jest bardzo istotne w kontekście całego posiłku. Jeśli zależy nam na zdrowiu naszych bliskich – wybierzmy chudą wędlinę, bądź ser i dołóżmy do tego sporą ilość warzyw (najlepiej świeżych i sezonowych lub kwaszonych). Możemy sobie także pozwolić na dowolną ilość ziół – świeżych bądź suszonych.

Kanapki, które dziecko czy dorosły bierze ze sobą do szkoły czy pracy warto tak skomponować, aby sok np. z pomidora nie zalał całego pieczywa. Jeśli robimy kanapkę którą wiemy, że spożyjemy dopiero za jakiś czas to warto wówczas wykorzystać inne warzywa tj. np. paprykę, ogórka, sałatę, natkę pietruszki, szczypiorek, czy rzodkiewki.

Niektórzy nie lubią też jak tłuszcz, którym zostały posmarowane kromki chleba zaczyna się robić coraz bardziej miękki i płynący. Wówczas można z niego śmiało zrezygnować bądź posmarować kromki chleba serkiem homogenizowanym czy topionym. Wówczas unikniemy efektu „przeciekania”.

Wyższość kanapki nad innymi przekąskami

Plusy zdrowej kanapki można by wyliczać i wyliczać. Najważniejsze jest jednak to, że kanapka może być pełnowartościowym, prostym w przygotowaniu i pysznym posiłkiem – zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego, zarówno w domu, jak i na wakacjach.

 

Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Poradnia Dietetyczna Food&Diet