Postanowienia noworoczne powinny być mądre i odpowiednio wprowadzone w życie?

Wraz z Nowym Rokiem wielu z nas postanawia sobie wprowadzić z dnia na dzień wiele drastycznych zmian w swoim życiu. Najczęściej jest to obietnica:

  • schudnę,
  • zacznę regularnie uprawiać sporty,
  • nie będę jeść żadnych słodyczy itd.

Obiecujemy sobie coś w czym trudno nam będzie wytrwać, bo noworoczne obietnice są po prostu bardzo ciężkie do wykonania, jeśli do tej pory wiedliśmy niezdrowy tryb życia. Dużo łatwiej i przez to korzystniej dla zdrowia wprowadzać zmiany małymi krokami, ale na dłużej. Być może nawet na całe życie.

Pierwsze kroki ku zdrowiu

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, jak wyglądają nasze posiłki oraz jak często się pojawiają. Regularne dostarczanie energii i witamin jest bowiem podstawowym warunkiem dobrego samopoczucia.

  • Zamiast porannej kawy wypijanej na stojąco przygotujmy sobie kanapkę na bazie chleba pełnoziarnistego (np. Magnat) z dodatkiem twarożku z warzywami. Z kawy nie musisz rezygnować, ale wypij ją do posiłku a nie zamiast.  
  • Do pracy zamiast słodkich batonów kupionych w automacie czy pobliskim kiosku weźmy pożywną kanapkę (np. na bazie grahamki słonecznikowej) z serem żółtym i czerwoną papryką. Do popicia będzie pasował świeży sok owocowy bez cukru.
  • Nie zapominajmy o zjedzeniu obiedu w środku dnia. Przygotujmy go sobie wcześniej i podgrzejmy na szybko w pracy lub wyskoczmy na zdrowy i lekki lunch do pobliskiej knajpy.
  • Coś słodkiego do popołudniowej kawy? Nie ma sprawy. Wybierzmy jednak mądrze, czyli np ciasteczka razowe lub owsiane, które nie tylko dostarczą nam przyjemności, ale także witamin, składników mineralnych i błonnika. Można także sięgnąć po lekkie i odżywcze ciasto marchewkowe.
  • Kolacja to ostatni posiłek w ciągu dnia i nie powinien on być zbyt duży ani ciężkostrawny. Dlatego też najlepiej przygotować sobie ciepłą zapiekankę (np. w oparciu o bułke orkiszową) z pieczarkami, cebulą i mozzarellą. Można także pokusić się o rogrzewającą warzywną zupę krem (np. brokułową) z dodatkiem pełnoziarnistych grzanek lub kromki razowego chleba.

Pamiętajmy także o tym, że do zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia ważne jest to, że wypijamy odpowiednią ilość wody (1,5-2 litry). Do tego można doliczyć herbatę – najlepiej zieloną, owocową lub ziołową.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem do zdrowia to oczywiście aktywność fizyczna. Nie zaczynajmy jednak od forsownych ćwiczeń, ale od treningu o umiarkowanej intensywności 2-3 razy na tydzień. Jeśli nam się to spodoba i będziemy się dobrze czuć to można zacząć go intensyfikować.

Pamiętajmy o tym, że zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia powinno trwać nie tylko pierwsze kilka dni Nowego Roku, ale wiele miesięcy, a najlepiej lat. Warto więc małymi krokami wprowadzać jakieś ulepszenia w naszym stylu życia. Dzięki temu będziemy zdrowsi, będziemy rzadziej zapadać na sezonowe infekcje, a także  mamy szansę uniknąć powszechnych chorób cywilizacyjnych.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku  

Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Poradnia Dietetyczna food&diet