Zarumienione kromki chleba skrywające gorące nadzienie kochają chyba wszyscy. Wielu osobom danie to kojarzy się jednak z kaloryczną swawolą, na którą nie pozwalają sobie zbyt często. Tymczasem tosty mogą stać się pełną wartości odżywczych – i co najważniejsze ciekawą, smaczną propozycją posiłku, który przypadnie do gustu i dzieciom, i dorosłym. Chleb tostowy możemy przy tym wykorzystać na wiele różnych sposobów! Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam pięć przepisów na tosty w nowej, nieoczywistej odsłonie.
W tym artykule znajdziesz przepisy na:
Podejmując temat tej uniwersalnej potrawy, przede wszystkim należy rozprawić się z jej złą sławą. Winne negatywnej opinii bywa pieczywo tostowe niskiej jakości, które stanowi podstawę dania. Dlatego myśląc o chrupiących kromkach, warto już na samym początku skupić się na tym aspekcie i znaleźć taki chleb, który będzie oferował zarówno wysokie walory smakowe, jak i odżywcze. Dobrze zwrócić uwagę na skład – powinien być prosty i nie zawierać sztucznych dodatków. Świetnie sprawdzi się np. Tost Pełnoziarnisty Putka.
Równie istotnym elementem pozostają dodatki. Te niekoniecznie muszą ograniczać się do tradycyjnego sera żółtego czy wędliny. Bogactwo smaków zależy tylko od wyobraźni. Łącząc więc pieczywo z dobrym składem z urozmaiconymi produktami, jesteśmy w stanie uzyskać danie, które będzie elementem zbilansowanej diety.
Warto przyjrzeć się także sposobowi przyrządzania i podania tego popularnego dania. Tosty to w końcu nie tylko kromki z serem i szynką (lub innymi dodatkami) w środku. Takie pieczywo będzie znakomitą bazą również w przypadku grzanek, koreczków, kanapek, a nawet roladek. Oto kilka pomysłów na ciekawe potrawy z tostów, które od razu pokochacie!
Na początek przepis, który przypadnie do gustu amatorom łączenia wrażeń smakowych. Słodkie akcenty przeplatają się tu z wytrawną bazą i odrobiną pikanterii, tworząc kompozycję perfekcyjną.
LICZBA PORCJI: 1
CZAS PRZYGOTOWYWANIA: 10 minut
SKŁADNIKI NA 20 KĄSKÓW:
PRZYGOTOWANIE:
Na dobrze rozgrzanej patelni grillowej posmarowanej oliwą kładziemy kromki chleba tostowego i smażymy przez około 1-2 minuty z każdej strony, aż pieczywo stanie się złociste, chrupiące i pojawią się na nim brązowe paseczki.
Na pierwszej kromce układamy sałatę, ser oraz żurawinę. Następnie przykrywamy drugą kromką, na której kładziemy sałatę, szynkę doprawioną pieprzem oraz brzoskwinię pokrojoną na półksiężyce i smarujemy pozostałą żurawiną. Przykrywamy trzecim tostem, na przeciwległych rogach wbijamy wykałaczki z czarną oliwką i kawałeczkiem sałaty, a na koniec przecinamy ostrym nożem na dwa trójkąty. Tak przygotowane tosty są nie tylko zdrowe, ale też sycą już samym wyglądem!
Ten przepis stanowi z kolei esencję lekkości i lata. Jeśli szukacie nowego sposobu na podanie szparagów, koniecznie go wypróbujcie.
LICZBA PORCJI: 2
CZAS PRZYGOTOWYWANIA: 20 minut
SKŁADNIKI:
SKŁADNIKI DO DEKORACJI:
PRZYGOTOWANIE:
Od szparagów odcinamy główki, a łodygi kroimy na plasterki około 0,5 cm długości. Na patelni rozgrzewamy oliwę, a następnie wrzucamy na nią pokrojone szparagi, dodajemy świeżo mielony kolorowy pieprz, lekko solimy i smażymy je przez około 5 minut, od czasu do czasu mieszając. Główki gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem cukru przez 5 minut, odcedzamy i osuszamy. Trzy sztuki przekrawamy wzdłuż na pół, a pozostałe wykorzystujemy do innego przepisu albo podajemy wraz z sałatką.
Jajka gotujemy na twardo, obieramy, kroimy w kostkę i łączymy z majonezem, musztardą i solimy do smaku.
Za pomocą obręczy kulinarnych z kromek chleba wycinamy koła. Następnie formujemy bryłę, układając kolejno w obręczy krążek chleba, masę jajeczną, szparagi, ponownie krążek chleba, jajka oraz kawałki łososia. Wierzch dekorujemy główkami szparagów, plasterkami rzodkiewek, kukurydzą i gałązkami tymianku.
Propozycja wariacji na temat klasyki. W tej wersji tosty z szynką i serem odkryjecie na nowo.
LICZBA PORCJI: 7 sztuk
CZAS PRZYGOTOWYWANIA: 20 minut
SKŁADNIKI:
PRZYGOTOWANIE:
Papryki i ogórka kroimy na podłużne słupki (o długości zbliżonej do kromki chleba). Z cząstek ogórka usuwamy nadmiar miąższu i dodatkowo osuszamy je za pomocą ręcznika papierowego.
Kromki chleba tostowego układamy na desce i wałkujemy na cienkie placki. Skrapiamy je mlekiem z obydwu stron (możemy wykorzystać pędzelek), a następnie układamy plasterek sera żółtego, szynki, 2-3 listki szpinaku oraz kawałek ogórka i papryki. Całość ciasno zwijamy w roladkę.
Roladki smażymy na patelni z mocno rozgrzanym olejem, na średnim ogniu, delikatnie obracając szczypcami, aż chleb ładnie się zarumieni z każdej strony. Tym nieszablonowym wydaniem tostów zaskoczycie także gości!
Ta sałatka z dodatkiem chleba tostowego znakomicie sprawdzi się na obiad lub na kolację. Najlepiej smakuje w sezonie, kiedy dostaniemy świeże borówki.
LICZBA PORCJI: 4
CZAS PRZYGOTOWYWANIA: 20 minut
SKŁADNIKI NA SAŁATKĘ:
SKŁADNIKI NA DRESSING:
PRZYGOTOWANIE:
Czosnek przeciskamy przez praskę, a następnie łączymy z pozostałymi składnikami dressingu lub całość blendujemy, aż uzyskamy sos o jednolitej konsystencji.
Kromki chleba kroimy w kosteczkę, wrzucamy na patelnię z rozgrzaną oliwą, a po chwili posypujemy je curry. Smażymy, od czasu do czasu delikatnie mieszając, aż staną się złociste i chrupiące (3-4 minuty).
Morele przekrawamy na połówki, pozbawiamy pestek, kroimy na mniejsze kawałki i skrapiamy sokiem z cytryny.
Pomidorki przekrawamy na połówki.
Dobrze schłodzony ser kroimy w kosteczkę.
Na półmisku układamy naprzemiennie listki sałat, pomidorki, borówki, morele i kostki sera. Całość polewamy dressingiem, a na koniec posypujemy grzankami.
Te nietuzinkowe koszyczki sprawdzą się na imprezie karnawałowej.
LICZBA PORCJI: 12 sztuk
CZAS PRZYGOTOWYWANIA: 40 minut
SKŁADNIKI:
PRZYGOTOWANIE:
Chleb tostowy rozwałkowujemy na lekko zwilżonej desce. Salami kroimy w paseczki, cebulę w piórka. Schłodzony ser ścieramy na tarce o grubych oczkach.
Miksujemy jaja ze śmietaną, solą i pieprzem.
Orzechy siekamy na mniejsze kawałki.
Formę do muffinów natłuszczamy, wykładamy rozwałkowanym chlebem (brzegi chleba muszą wystawać poza rant), następnie wypełniamy je naprzemiennie przygotowanymi składnikami.
Na koniec wlewamy masę jajeczną (do przykrycia składników). Pieczemy przez około 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C, aż masa jajeczna się zetnie.
Po przestygnięciu gniazdka dekorujemy listkami rozmarynu.
Smacznego!
Produkty użyte w inspiracji