Pomysłów na przygotowanie smakowitych kanapek jest nieskończenie wiele, jednak chleb w naszej kuchni ma dużo szersze zastosowanie. Otóż możemy przygotować z nim wyśmienite sałatki, które nie tylko zachwycają niebanalnym smakiem i estetyką, lecz także stanowią pełnowartościowy posiłek. Tego typu dania można zaserwować również na okolicznościowych, wykwintnych spotkaniach – nieszablonową potrawą z pewnością zaskoczymy naszych gości.
W tym artykule znajdziesz przepisy na:
Najwyższej jakości składniki z pewnością wpłyną dodatkowo na walory smakowe naszych potraw. Warto zatem wykorzystać produkty certyfikowane jak np. pieczywo BIO, zaś osobom z nietolerancją glutenu polecamy pieczywo ze znakiem przekreślonego kłosa. Takie produkty dają gwarancję najwyższej jakości.
Coraz częściej w piekarniach można kupić dokładnie tyle chleba, ile jest nam potrzeba. Dlatego też warto poznawać smaki różnych gatunków pieczywa i kupować najsmaczniejsze. Wybierajmy jednak produkty o sprawdzonym składzie.
Przepis na bezglutenową sałatkę, która zdumiewa nie tylko oryginalną formą podania, ale również bardzo interesującym połączeniem smaków, tj. zestawieniem pasty z jajek przepiórczych i awokado z wędzonym na gorąco łososiem, chrupiącą papryką oraz dodatkiem czarnego kawioru. Całość podana na kromce Bezglutenowego Chleba Owsianego lub Bezglutenowego Chleba Witalnego uformowana przy pomocy obręczy będzie doskonałą przystawką, która bez wątpienia wzbudzi zainteresowanie nie tylko wśród tych, którzy unikają glutenu.
SKŁADNIKI NA SAŁATKĘ:
× 2 kromki Bezglutenowego Chleba Owsianego
× 1 nieduże awokado, 1 łyżka soku z cytryny
× 12 jajek przepiórczych
× 125 łososia wędzonego na gorąco
× 1 szpiczasta papryka
× 1 łyżeczka czarnego kawioru
× sól, świeżo mielony pieprz kolorowy
× świeży tymianek lub koperek do dekoracji
PRZYGOTOWANIE:
1. Jajka przepiórcze umieszczamy we wrzątku, gotujemy przez 3-4 minuty, po czym zalewamy zimną wodą, obieramy i osuszamy. Dwie sztuki odkładamy i przekrawamy na pół, a pozostałe wrzucamy do malaksera.
2. Awokado przekrawamy na pół, pozbawiamy pestki, obieramy i wkładamy do pojemnika z jajeczkami. Dodajemy sok z cytryny, sól oraz pieprz. Całość blendujemy aż do uzyskania masy o jednolitej konsystencji.
3. Paprykę pozbawiamy gniazda nasiennego, następnie kroimy w drobną kosteczkę.
4. Przy pomocy obręczy kulinarnych z chleba wykrawamy skórkę, po czym formujemy bryłę, układając kolejno masę jajeczną z awokado, paprykę i kawałki łososia. Wierzch dekorujemy jajeczkiem z kawiorem oraz listkami tymianku.
Dość popularnym pomysłem na wykorzystanie chleba w sałatce jest pokrojenie go w kostkę i usmażenie z dodatkiem ulubionych przypraw. Aby nadać wyjątkowości takiemu daniu, warto sięgnąć po oryginalne i do tego najwyższej jakości pieczywo na przykład Chleb Razowy z Miodem BIO i podsmażyć go z suszonym tymiankiem. Sałatka, którą tworzą grzanki wraz z karmelizowaną pietruszką, gruszką i winogronami, podana na listkach sałat i polana aromatycznym sosem na bazie gorgonzoli, to naprawdę wyjątkowa kompozycja smaków. Takie danie można zaserwować nie tylko wegetarianom, docenią je wszyscy koneserzy dobrego jedzenia.
SKŁADNIKI NA SAŁATKĘ:
× 1 duża garść mixu sałat (szpinak, rukola, botwinka), oliwa z oliwek
× 3 kromki Chleba Razowego z Miodem BIO, 2-3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka suszonego tymianku
× 1 gruszka, 2 łyżki soku z cytryny
× 1 korzeń pietruszki, olej rzepakowy, 1 łyżeczka miodu, sól
× 1 garść różowych winogron rodzynkowych
SKŁADNIKI NA SOS:
× 50 g gorgonzoli
× 35 ml śmietanki kremówki 30%
W tym przepisie sprawdzi się także bezglutenowa alternatywa: zamiast Chleba Razowego z Miodem BIO możesz użyć Bezglutenowego Chleba Rustykalnego.
PRZYGOTOWANIE:
1. Kromki Chleba Razowego z Miodem BIO kroimy w kosteczkę i wrzucamy na patelnię z rozgrzaną oliwą z oliwek. Smażymy, od czasu do czasu delikatnie mieszając (3-4 minuty). Pod koniec smażenia dodajemy tymianek i po chwili przesypujemy do miseczki.
2. Korzeń pietruszki po obraniu kroimy na cienkie plasterki (ok. 3 mm grubości), a następnie wrzucamy je na rozgrzaną patelnię z odrobiną oliwy z oliwek. Po około 4 minutach dodajemy szczyptę soli oraz miód. Całość smażymy jeszcze przez około 4-6 minut, od czasu do czasu mieszając, aż plasterki pietruszki ładnie się zarumienią.
3. Śmietankę podgrzewamy, dodajemy gorgonzolę. Całość utrzymujemy na małym ogniu, cały czas mieszając i ugniatając widelcem, aż uzyskamy sos o jednolitej konsystencji. Sos możemy też przygotować w mikrofali. Odstawiamy do lekkiego przestygnięcia.
4. Gruszkę przekrawamy na pół, a następnie za pomocą łyżeczki wydrążamy środek przez całą jej długość. Wydrążone połówki kroimy w półksiężyce, a następnie skrapiamy skokiem z cytryny.
5. Winogrona przekrawamy na pół.
6. Na półmisek wykładamy naprzemiennie skropione oliwą liście sałat oraz pozostałe składniki sałatki. Całość polewamy ciepłym sosem.
W sałatce z dojrzewającą szynką z pewnością rozsmakują się mięsożercy. Nietypowym i obłędnie smacznym pomysłem będzie podanie jej z brzoskwiniami, suszonymi pomidorami, orzeszkami piniowymi z dodatkiem grzanek z Chleba Żytniego z Żurawiną.
SKŁADNIKI NA SAŁATKĘ:
× 1 duża garść mixu sałat (rukola, roszponka)
× 3 kromki Chleba Żytniego z Żurawiną, 1-2 łyżki oliwy z oliwek, 30 g parmezanu
× 80 g szynki dojrzewającej w plastrach np. serrano
× 1 duża brzoskwinia
× 6 suszonych pomidorów w oleju ziołowym
× 3-4 łyżki oleju z suszonych pomidorów
× sól himalajska, świeżo mielony pieprz kolorowy
× 2 łyżki orzeszków piniowych
W tym przepisie sprawdzi się także bezglutenowa alternatywa: zamiast Chleba Żytniego z Żurawiną możesz użyć Bezglutenową Bułkę Wyborową.
PRZYGOTOWANIE:
1. Kromki Chleba Żytniego z Żurawiną kroimy na trójkątne kawałki. Parmezan ścieramy na tarce o malutkich oczkach. Kawałki chleba układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, a następnie natłuszczamy je przy pomocy pędzelka odrobiną oliwy z oliwek. Całość obsypujemy parmezanem. Trójkąty pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra-dół) przez około 12 minut, aż ser zacznie się rumienić.
2. Orzeszki prażymy na suchej patelni.
3. Brzoskwinię kroimy na kawałki podobnej wielkości.
4. Suszone pomidory wyjmujemy z zalewy i kroimy w paseczki.
5. Na półmisek wykładamy naprzemiennie liście sałat, suszone pomidory, brzoskwinie oraz porwane na mniejsze kawałki plastry szynki. Całość polewamy olejem z suszonych pomidorów, doprawiamy solą i pieprzem, na koniec dodajemy grzanki i orzechy.
Smacznego!
Produkty użyte w inspiracji