Dla niektórych dieta bezglutenowa to tylko kaprys albo moda, ale dla innych – absolutna konieczność. Celiakia czy niektóre nietolerancje pokarmowe wymagają bezwzględnego wyeliminowania z diety wszelkich produktów zawierających gluten. Czy to oznacza, że osoby takie muszą zrezygnować z większości łakoci? Bynajmniej – trzeba jednak poznać kilka sprytnych sposobów na to, by tradycyjne ciasta, ciasteczka i torty przyrządzić bezglutenowo.
Aby przyrządzić bezglutenowe ciasto, trzeba zastąpić tradycyjną mąkę pszenną innym produktem. W sklepach dostępne są gotowe mieszanki mąk bezglutenowych, możemy też wykonać je samodzielnie. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na produkty oznaczone symbolem przekreślonego kłosa (w przypadku mąk, ale też np. proszku do pieczenia) – wówczas mamy pewność, że nie zostały one zanieczyszczone glutenem w procesie produkcji. Ich skompletowanie może jednak wymagać od nas sporo czasu i wysiłku.
Istnieje szybszy i łatwiejszy sposób – gotowe bezglutenowe ciasta z cukierni Putka. Pyszne, aromatyczne, bezpieczne dla osób nietolerujących glutenu i dostępne od ręki, a nawet przez Internet – w sklepie online.
Aromatyczna, idealnie przyprawiona, a dzięki jabłkom nieco kwaskowata, po prostu przepyszna. Przyrządzona według tradycyjnych receptur, bez sztucznych ulepszaczy, z bezglutenową mąką ryżową i skrobią ziemniaczaną zamiast mąki pszennej;
Pyszne ciasto z serem twarogowym i czekoladową kruszonką; kruche ciasto wypiekane jest z mąki ryżowej, dzięki czemu sernik smakuje wybornie, a przy tym jest całkowicie bezpieczny dla osób z nietolerancją glutenu czy celiakią;
Piekąc piernik, mąkę pszenną można zastąpić mieszanką mąk, np.: ryżowej, kokosowej, migdałowej, ziemniaczanej czy kukurydzianej. W piekarniach Putka dostępne jest tradycyjne, aromatyczne ciasto pełne korzennych przypraw, w którym zamiast mąki pszennej użyto skrobi ziemniaczanej i ryżowej.
Do przyrządzenia brownie można użyć mieszanki składającej się np. z mąki ryżowej, ziemniaczanej i kukurydzianej. Można też zamówić przepyszne, intensywnie czekoladowe, klasyczne brownie bezglutenowe w piekarni Putka. Zamiast mąki pszennej, w składzie posiada ono m.in. mąkę ryżową, bezglutenową skrobię pszenną i skrobię ziemniaczaną.
Wiele osób będących na diecie bezglutenowej marzy czasem o zjedzeniu pączka, jagodzianki czy drożdżówki. Samodzielnie przygotowanie ich w domu jest dosyć uciążliwe, dlatego robi się to rzadko. Pamiętajcie więc, że w piekarni Putka można zamówić tradycyjne drożdżówki (z serem lub z morelą) w wersji bezglutenowej – miękkie, puszyste i przepyszne.
Z podobnej, co drożdżówki mieszanki mąk można upiec np. jagodzianki. Na ich wierzch przyda się kruszonka – z powodzeniem można ją wykonać z mąki ryżowej połączonej z masłem i cukrem.
Jagodzianki od Putki są szybką i smakowitą przekąską. Pieczone na jajkach od polskich kur, wypełnione aromatycznymi jagodami, w niczym nie ustępują tradycyjnym jagodziankom wypiekanym według dawnych receptur.
Nieco więcej pracy może nas kosztować usmażenie pysznych bezglutenowych pączków. Mieszanka, która się sprawdzi, to np. mąka ryżowa połączona z mąką jaglaną i niewielkim dodatkiem mąki ziemniaczanej, można też bazować na mące kukurydzianej. Smażenie pączków jest jednak dość czasochłonne, a często i tak wychodzą nieco suche w porównaniu z tymi produkowanymi profesjonalnie.
Smakują tak samo pysznie, jak najlepsze pączki przyrządzane ze zwykłej mąki pszennej. Słodkie, owocowe nadzienie, lukier i aromatyczna skórka pomarańczowa pozwolą przypomnieć sobie smak dzieciństwa osobom, które ze względu na nietolerancje pokarmowe od dawna musiały odmawiać sobie tej przyjemności.
W piekarniach Putka dostępne są bezglutenowe kruche ciastka w dwóch smakach: śmietankowym i czekoladowym. Dzięki użyciu mąki ziemniaczanej są one znakomitą alternatywą jako smakowity dodatek do kawy czy herbaty dla osoby niemogącej spożywać glutenu. Ręcznie zwijane rogaliki nadziewane konfiturą śliwkową smakują domowo i jak u babci, a dzięki wykorzystaniu mąki ryżowej są bezglutenowe.
Marzy Ci się przygotowanie tortu dla bliskiej osoby, która niestety nie może spożywać produktów zawierających gluten? Przygotowanie bezglutenowego biszkoptu wymaga zastąpienia czymś mąki pszennej: może to być mąka ziemniaczana, ewentualnie z dodatkiem mąki gryczanej lub kokosowej. Do masy czekoladowej można użyć bezglutenowej czekolady albo śmietanki wzbogaconej o odpowiedni aromat, owoce czy dżem.
Znacznie szybszym sposobem jest jednak zamówienie gotowego tortu na bezglutenowym biszkopcie przyrządzonym z mieszanki skrobi kukurydzianej, skrobi z tapioki i skrobi ziemniaczanej. W cukierni Putka do wyboru masz trzy warianty – kakaowo-czekoladowy, śmietankowy z nadzieniem morelowym i truskawkowy.