W wielu firmach i zakładach pracy panuje tradycja przynoszenia drobnego poczęstunku z okazji urodzin, imienin, czy innej okazji (np. awansu lub ślubu). Dzięki temu współpracownicy mogą się zintegrować i poczuć rodzinną atmosferę. Jakie ciasto na urodziny, czy imieniny wypada przynieść? Na co zwrócić uwagę, wybierając słodkości dla kolegów i koleżanek z pracy?
Przede wszystkim, nie kupuj poczęstunku do pracy na ostatnią chwilę. Najlepiej zamów wybrane wypieki wcześniej. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz mieć pewności, czy zastaniesz akurat taki rodzaj ciasta, jaki chciałeś i czy będzie ono dostępne w odpowiedniej ilości.
Poza tym wybierając w pośpiechu, tuż przed pójściem do pracy, możesz łatwo się pomylić – wziąć czegoś za mało lub za dużo, albo po prostu podjąć impulsywną decyzję, której później będziesz żałować (np. kupić ciasto z kremem, którego nie uda Ci się zmieścić i przechować w lodówce).
Przed zakupem ciasta urodzinowego, czy imieninowego do pracy warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:
Zastanów się, czy nie będziesz mieć problemu z podzieleniem wybranego wypieku na porcje. Czy da się go pokroić na mniej więcej jednakowe kawałki (tak by nikt nie czuł się poszkodowany)? Czy ciasto nie będzie się przy tym łamało i kruszyło? Czy nawet podzielone na małe części będzie wyglądało estetycznie?
Przemyśl też, czy uda Ci się uzyskać odpowiednią ilość porcji, by starczyło dla wszystkich współpracowników. Policz, ile osób chcesz poczęstować i weź pod uwagę, że niektóre z nich mogą poprosić o dokładkę. Wypieki na wagę są zwykle prostokątne, więc łatwo będzie Ci oszacować, ile kostek uzyskasz z danego fragmentu. Okrągłe torty o średnicy 18 cm możesz bez obaw pokroić na 8 części, te o średnicy 20 cm na 12, a te 22-centymetrowe na 16.
Jeśli możesz mieć problemy z pokrojeniem ciasta w pracy, np. nie ma na to wystarczająco dużo miejsca w pokoju socjalnym lub po prostu nie masz na to czasu, przemyśl zakup Babeczek (malinowych, leśnych, orzechowych, porzeczkowych) lub Tartaletek (ze śliwką, z wiśniami oraz sezonowo także z rabarbarem) na sztuki lub poproś o zważenie określonej ilości Kruchych Rogalików lub Mini Ptysi na wagę.
Wypieki muszą przetrwać podróż do pracy. Jeśli masz przed sobą godzinną wyprawę komunikacją miejską lub dojazd wymagający licznych przesiadek, lepiej wybierz ciasto bez masy, ozdób z kremu, czy galaretki. Może ono stracić swój ładny wygląd z powodu potrząśnięcia lub w wyniku oddziaływania ciepłej temperatury. Wybierz raczej Ciasto Marchewkowe, Placek z Porzeczkami, Przekładaniec ze Śliwką, Ciasto Piaskowo-Cytrynowe lub Keks. Będziesz mieć gwarancję, że wypiek będzie wyglądał świeżo i ładnie, gdy dotrzesz na miejsce.
Niektóre ciasta wymagają przechowywania w chłodnej temperaturze. Szczególnie w czasie upałów i w ogrzewanych pomieszczeniach krem lub galaretka może ulegać rozpuszczeniu. Dlatego serników na zimno, ciast z bitą śmietaną i owocami albo lekką masą lepiej nie kupować, jeśli nie mamy w pracy dostępu do lodówki i będą stały cały dzień w ciepłym pomieszczeniu.
Weź pod uwagę nie tylko swoje własne preferencje, ale również to, co lubią twoi współpracownicy. Oczywiście nigdy nie będzie tak, że swoim wyborem spełnisz wymagania wszystkich, dlatego lepiej jeśli kupisz kilka różnych rodzajów ciasta w mniejszych ilościach, niż jedno duże. Dzięki temu każdy będzie miał możliwość wyboru.
Jeśli już decydujesz się na jeden typ, postaw raczej na klasyczne i tradycyjne ciasta, które wszyscy znają i kochają: szarlotkę, sernik, owocowe z galaretką lub makowiec.
A jeśli koniecznie chcesz zaskoczyć znajomych i dać im do spróbowania czegoś bardziej nietypowego (np. Ciasto Czekoladowe z Gruszką lub Orkiszowe z Wiśnią), dobierz do niego przynajmniej mały kawałek tradycyjnego wypieku, na wypadek, gdyby nie każdy chciał ryzykować z oryginalnym smakiem.
Alergie pokarmowe (np. na orzechy), nietolerancja laktozy albo glutenu to częste dolegliwości. Jeżeli wiesz, że wśród Twoich współpracowników jest ktoś, kto cierpi na jakiś rodzaj uczulenia lub chorobę niepozwalającą mu jeść pewnych rzeczy, sprawdź skład wypieku. Na stronie internetowej putka.pl szczegółowo wypisane są składniki ciast, a produkty bezglutenowe, bez soi, jajek czy laktozy są dodatkowo specjalnie oznaczone. Warto znać skład alergenów, nawet gdy nie wiemy, czy wśród pracowników są osoby uczulone. Ktoś ze znajomych z pracy może zapytać, czy ciasto nie zawiera składnika, który mu szkodzi.
Jeśli jesteś nowym pracownikiem, podpytaj kolegów, jak oni obchodzą swoje urodziny i imieniny w pracy. Być może wcale nie musisz przynosić wykwintnego tortu i hucznie świętować danej okazji. Może wystarczy skromny poczęstunek – Mini Pączki o Smaku Serowym lub Ciasteczka Owsiane z dodatkiem żurawiny i skórki pomarańczowej będą idealne do kawy. Każde miejsce pracy ma swoje obyczaje, taktownie jest się w nie wpasować.
Produkty użyte w inspiracji