Pasty warzywne do chleba to pyszna alternatywa dla kanapek z serem i szynką. Są kolorowe, aromatyczne i przede wszystkim zdrowe. Sprawdzą się nie tylko na pierwsze i drugie śniadanie oraz lunch, ale też jako przekąska dla gości na przyjęciu. Ich przygotowanie jest bardzo proste i zazwyczaj sprowadza się do zblendowania ze sobą kilku składników.
Pasta z awokado to jeden z najprostszych przepisów na wykorzystanie tego owocu. W połączeniu z ugotowanymi jajkami, czosnkiem i szczypiorkiem otrzymujemy pyszną pastę, doskonałą na śniadanie. Pasta z awokado i jajek ma delikatny smak i najlepiej komponuje się jasnym pieczywem, jak Chleb Zwykły, Chleb Wieloziarnisty . Pastę możemy doprawić słodką lub ostrą mieloną papryką lub łagodną musztardą. Jeżeli chcemy, aby pasta miała gładszą konsystencję, możemy do niej dodać łyżkę majonezu lub jogurtu naturalnego i zmiksować ją blenderem.
Składniki:
Sposób wykonania:
Jajka obrać ze skorupki i pokroić w drobną kostkę. Awokado obrać ze skórki, usunąć pestkę. Miąższ włożyć do miseczki i rozgnieść przy pomocy widelca. Dodać pokrojone jajko, posiekany czosnek, sok z cytryny, szczypiorek oraz oliwę. Doprawić solą i pieprzem, opcjonalnie słodką lub ostrą papryką w proszku. Wymieszać i podawać z pieczywem.
Proponujemy spróbować przepisu prosto z Grecji! Htipiti to pasta przygotowana z pieczonej czerwonej papryki oraz sera feta. Charakteryzuje się jednocześnie smakiem słonym i pikantnym, a to za sprawą dodatku papryczki chilli. Doskonale smakuje rozsmarowana na Bagietce Szefa lub Bagietce Pajas, albo na Bezglutenowej Bułce Wyborowej. Taką pastę możemy również podać jako dip do pokrojonych w słupki warzyw lub krakersów.
Składniki:
Sposób wykonania:
Piekarnik rozgrzać do 200 stopni C z opcją górnej grzałki. Papryki przekroić na pół i usunąć ogonki oraz gniazda nasienne. Ułożyć je skórą do góry na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika na 15-20 minut, aż skórka papryki pokryje się czarnymi plamami.
Paprykę wyjąć z piekarnika i przełożyć na 10 minut do foliowego woreczka kuchennego. Po tym czasie obrać ze skórki, a miąższ przełożyć do misy malaksera. Dodać papryczkę chilli, ser feta, suszone pomidory, czosnek oraz sok z cytryny i zmiksować na gładką pastę. Podawać z pieczywem – najlepiej z bagietką lub bułką.
Łatwa do zrobienia i bardzo zdrowa pasta z czerwonej fasoli, doprawiona suszonymi pomidorami, cebulą i tymiankiem, dzięki czemu jest też niezwykle aromatyczna. Pastę z fasoli najlepiej podać do pieczywa z dodatkiem mąki żytniej, jak Chleb Żytni czy Chleb Sitkowy. Miłośnicy ostrych smaków mogą dodatkowo doprawić pastę płatkami chilli. Świetnie komponuje się z kiełkami.
Składniki:
Sposób wykonania:
Fasolę odcedzić i włożyć do miski. Cebulę pokroić na mniejsze kawałki i dodać do fasoli, razem z suszonymi pomidorami i płatkami migdałowymi. Zmiksować przy pomocy blendera na gładką pastę. Dodać trochę oleju ze słoika z suszonymi pomidorami, aby otrzymać rzadszą konsystencję. Doprawić suszonym tymiankiem, solą oraz pieprzem i podawać na pieczywie.
Produkty użyte w inspiracji