Nie wiesz, co zrobić z czerstwym pieczywem? Zrób z nich domowe grzanki, które są świetnym dodatkiem do zupy kremu oraz sałatki. Ich przygotowanie jest bardzo proste i zajmuje tylko kwadrans. Skorzystaj z naszych sprawdzonych przepisów na chrupiące, domowe grzanki.
W artykule znajdziesz:
Do zup kremów najlepiej pasują domowe grzanki przygotowane z chleba pokrojonego w kostkę. Najczęściej robi się je z białego chleba lub bułki, ale można zrobić je także z chleba razowego i bezglutenowego. Do przygotowania grzanek najlepiej wykorzystać chleb 1-2 dniowy, ponieważ łatwiej pokroić go w kostkę.
W zależności od dodanych przypraw otrzymamy różne smaki grzanek. Najpopularniejsze dodatki to zioła prowansalskie i suszony czosnek. Sprawdzą się także inne suszone zioła, jak oregano i tymianek, a miłośnikom pikantnych smaków poleca się dodanie pieprzu cayenne lub chilli w płatkach.
Grzanki możemy obsmażyć na patelni, jednak te upieczone w piekarniku będą miały w sobie mniej tłuszczu. Gotowe domowe grzanki po wystudzeniu można przesypać do szklanego słoika lub plastikowego pojemnika z pokrywką, które ochronią je przed zawilgoceniem. Takie grzanki można przechowywać przez kilka tygodni i dodawać do zup, gdy tylko najdzie nas ochota.
Składniki:
Sposób wykonania:
Chleb pokroić na kromki, a następnie w kostkę. Pokrojone pieczywo przełożyć do miski. Polać oliwą z oliwek lub roztopionym masłem, posypać solą oraz przyprawami. Wymieszać dłońmi, tak aby dodatki wniknęły w pieczywo.
Piekarnik rozgrzać do 200 stopni C. Pieczywo przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec przez ok. 10 minut, aż grzanki staną się złote i chrupiące. Wystudzić. Grzanki można zużyć od razu lub przechowywać w szklanym słoiku.
Do sałatek pasują aromatyczne grzanki czosnkowe. Przygotowuje się je z chleba pokrojonego na kromki, posmarowanego domowym masłem czosnkowym i zrumienionego w piekarniku. Takie grzanki można wykonać z pokrojonej na kromki Bagietki Szefa, Bułki Wrocławskiej czy Ciabatki, a także z pieczywa bezglutenowego, np. z Bezglutenowego Chleba Rustykalnego, Bułki Wyborowej, Bezglutenowego Chleba ze Słonecznikiem. Do masła, poza czosnkiem, warto dodać ulubione świeże zioła, jak natka pietruszki, bazylia, szczypiorek, oregano i koperek. Takimi grzankami zachwycimy gości na przyjęciu, możemy je również podać do zupy cebulowej.
Składniki:
Sposób wykonania:
Masło przełożyć do miseczki. Dodać drobno posiekany czosnek, szczyptę soli oraz posiekane zioła. Dobrze wymieszać. Chleb pokroić na kromki. Każdą kromkę posmarować ok. 1 łyżeczką masła czosnkowo-ziołowego. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec przez 5 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. Podawać do sałatek.
Niewykorzystane masło czosnkowo-ziołowe można przechowywać w lodówce w pojemniku z przykrywką lub zawinięte w kawałek papieru do pieczenia.
Z czerstwej chałki najczęściej przygotowuje się słodkie tosty francuskie, jednak smakują one rewelacyjnie również w połączeniu z wytrawnymi dodatkami. Kromki chałki wystarczy posmarować masłem i obsmażyć na patelni, a następnie podać z jajkiem sadzonym lub w koszulce, chrupiącym boczkiem, kiełbaskami czy plastrami awokado. Miłośnikom nietypowych kompozycji proponujemy spróbować słodko-wytrawnych grzanek z dodatkiem sera gorgonzola i gorzkiej czekolady.
Składniki / na 2 porcje:
Sposób wykonania:
Kromki chałki posmarować z obu stron masłem. Patelnię rozgrzać na średnim ogniu i usmażyć na niej chałkę z obu stron na rumiano, po ok. 2 minuty na stronę. Zarumienione delikatnie grzanki zdjąć z patelni i trzymać w ciepłym piekarniku.
Zwiększyć ogień pod patelnią, umieścić na niej plasterki boczku i smażyć, przez 3-4 minuty na stronę, aż staną się chrupiące. Zdjąć plasterki boczku z patelni, roztopić na niej jeszcze łyżkę masła i usmażyć na nim 2 jajka sadzone. Doprawić je solą i pieprzem.
Na talerzach ułożyć grzanki z chałki, plasterki boczku oraz jajka sadzone. Posypać posiekaną natką pietruszki lub szczypiorkiem i podawać.
Produkty użyte w inspiracji