Kochamy wypiekać

Pieczywo w diecie dziecka

Często wśród rodziców pojawia się pytanie jakie pieczywo wybrać dla dziecka? W dziecięcym menu nie może zabraknąć produktów pełnoziarnistych, które są bogatym źródłem m. in. witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Produkty zbożowe, pełnoziarniste zawierają najwięcej pirydoksyny, czyli witaminy B6, która odpowiada za pracę całego układu nerwowego, w tym mózgu.  

Dodatkowo wpływają na poprawę odporności, a także zapewniają ochronę antyoksydacyjną, dzięki której można zbudować ochronną tarczę przed wolnymi rodnikami, a które powstają w wyniku stresu lub wzmożonej aktywności fizycznej.

Poza tym, pełnoziarniste produkty zawierają 3 razy więcej cynku, żelaza i selenu niż produkty białe (bardziej oczyszczone). Możemy zaproponować dziecku np.:

  • Chleb Wieloziarnisty (z dodatkiem ziaren żyta, jęczmienia, soi, siemienia lnianego, słonecznika i sezamu),
  • Bułkę Owsianą (z dodatkiem płatków owsianych, ziaren pszenicy i orkiszu),
  • Bułkę Orkiszową (z dodatkiem otrębów, pestek dyni i nasion słonecznika)
  • Bajgle (z dodatkiem kiełków żyta i sezamu).

Bajgiel z Kiełkami i Sezamem

Te produkty zawierają całe bogactwo wcześniej wspomnianych wartości odżywczych i śmiało można je podawać starszym dzieciom. Na swoim przykładzie wiem, że najlepiej zabrać ze sobą do piekarni swoje dzieciaczki i niech same wybiorą na jakie pieczywo mają ochotę.

Jakie pieczywo podać dziecku?

Czy to jednak oznacza, że nasze dziecko powinno jeść tylko ciemne pieczywo? Otóż nie. Dzieci częściej sięgają po białe bułki, bo są neutralne w smaku. Dlatego dobrym wyborem może być Kajzerka z prostym składem: mąka pszenna, olej, drożdże, sól, cukier, woda. Żadnych magicznych dodatków.

Taka bułeczka może być śmiało podana maluszkowi, który dopiero zaczyna swoją przygodę z gryzieniem bardziej stałych pokarmów. Najczęściej odbywa się to miedzy 6 a 10 miesiącem życia. To jak zawsze jest kwestia bardzo indywidualna i należy w pełni do rodzica.

Z kolei jeśli chodzi o takie maluszki właśnie, to znajdujące się najwyżej w rankingu wartości odżywczych pieczywo razowe dobrze jest włączyć do diety po ukończeniu 1-go roku życia.

W trochę późniejszym okresie polecane jest także pieczywo z dodatkami, np.: z sezamem, pestkami dyni czy ziarnami słonecznika, które są dodatkowym źródłem witaminy E i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dla dzieci czy też pozostałych konsumentów zmagających się z nadwagą czy też cukrzycą polecam Bułkę BETA.  To bułka pszenna o niskim indeksie glikemicznym (IG 49) z dodatkiem ziaren owsa oraz mąki uzyskanej z zewnętrznej warstwy ziaren owsa. Zawiera rozpuszczalny błonnik pokarmowy – beta-glukan, który ma dobroczynny wpływ na organizm: m.in. obniża poziom cholesterolu, zmniejsza wchłanianie tłuszczów, wywołuje uczucie sytości.

Bułka Beta

Czym kierować się przy wyborze pieczywa?

Przy zakupie każdego produktu, także w przypadku pieczywa, warto czytać etykiety i sprawdzać wartość odżywczą. Może się ona różnić w zależności od rodzaju pieczywa. Są różne receptury a przez to inne proporcje poszczególnych składników. Inna może być zawartość mąki, jej rodzaj, ilość cukru, soli, tłuszczu czy innych składników użytych do produkcji. Pieczywo stanowi jeden z podstawowych elementów codziennej diety zarówno dziecka jak i dorosłego, więc warto by było naprawdę dobrej jakości.

Pieczywo wypiekane z ziaren zbóż zawiera takie składniki jak: węglowodany, białka, aminokwasy, tłuszcze, błonnik, duże ilości potasu, fosforu i magnezu, małe ilości wapnia i sodu, znaczne ilości witamin z grupy B oraz witaminy A. W jednej kromce dobrego pieczywa możemy dostarczyć dziecku mnóstwo wartości odżywczych.

Wybierając pieczywo dla dziecka trzeba zwrócić uwagę czy w składzie nie znajdują się konserwanty, polepszacze czy środki antypleśniowe oraz warto spojrzeć na datę ważnosci. Niekoniecznie atutem będzie długi termin do spożycia.

A jak już w piekarni wybierzemy odpowiednie dla nas pieczywo i wrócimy do domu to powinniśmy zwrócić uwagę na sposób przechowywania. Pieczywo najlepiej przechowywać w chlebaku z wywietrznikami albo w lnianym woreczku lub ściereczce.

Jeśli natomiast gdzieś wyjeżdżasz lub z jakiegoś innego powodu nie zdążysz zjeść kupionego pieczywa to zawsze możesz je zamrozić. Później po rozmrożeniu podgrzane w tosterze będzie smakowało wyśmienicie.