Kochamy wypiekać

Jak odróżnić dobry, świeży chleb od pieczywa z mrożonego ciasta?

Żadna, nawet najbardziej wykwintna potrawa nie może się równać ze świeżym, aromatycznym pieczywem z masłem, pastą warzywną czy konfiturą. To prosty przepis nie tylko na bajecznie smakowite śniadanie, ale i na pyszne przekąski, lunche, podwieczorki, kolacje, a nawet dodatki do obiadów. Świeże pieczywo wzbogaca smak dań i urozmaica potrawy, ale świetnie radzi sobie również samo – chrupiąca skórka i miękki miąższ to niebo w gębie. Tylko jak wybrać wypieki, które nie stracą smaku po jednym dniu? Skąd wiadomo, że bułki są faktycznie świeże, a nie były mrożone przez wiele miesięcy?

„Świeżo wypieczone pieczywo” nie zawsze znaczy to samo

Wiele marketów czy dyskontów oferuje pieczywo wypiekane na miejscu. W momencie zakupu kusi ono przyjemnym aromatem, jednak bardzo szybko traci te właściwości i często już po paru godzinach staje się suche oraz bez smaku. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest prosta – chociaż ciasto wypieka się w sklepie, to wcześniej było ono przez długi czas mrożone. Produkt mrożony, czyli tzw. półzapiek, to ciasto wypieczone w ok. 80% do późniejszego odpieku, co wiąże się z koniecznością pieczenia dwa razy, a to dodatkowo wysusza produkt. Takie częściowo wypieczone pieczywo może być zamrożone nawet przez kilka miesięcy, jednak po wypieczeniu szybko się starzeje i schnie.

Znakomitą alternatywę proponują Piekarnie Cukiernie Putka, w których oferowane pieczywo przyrządzane jest metodą dojrzewającego wypieku. Oznacza to, że nie jest mrożone na żadnym etapie produkcji. Metoda dojrzewającego wypieku to propozycja całkowicie odmienna od popularnej procedury mrożenia częściowo wypieczonego produktu, który następnie transportowany jest do sklepu oraz ponownie wypiekany. Przyrządzanie wypieków metodą dojrzewającego wypieku pozwala Piekarniom Cukierniom Putka oferować klientom wyłącznie świeże pieczywo, które dzięki specjalnemu sposobowi przygotowania zachwyca aromatem i smakiem jeszcze długo po wypieczeniu.

W czym tkwi tajemnica świeżego pieczywa?

Jakość pieczywa zależy przede wszystkim od jego rodzaju i sposobu przygotowania:

  • im więcej wody w produkcie, tym dłużej będzie on utrzymywał świeżość, ale zarazem tym trudniejszy do przeprowadzenia jest proces obróbki ciasta. Dlatego przygotowanie wypieków o długiej żywotności wymaga doświadczenia i mistrzostwa w fachu;
  • nie należy pośpieszać dojrzewania ciasta, gdyż są w nim żywe drożdże i „dobre” bakterie, które potrzebują czasu. Dodawanie drożdży – szczególnie w dużej ilości – taki proces przyśpiesza, ale przekłada się to na szybsze starzenie gotowego produktu. Dlatego w Piekarniach Cukierniach Putka niektóre produkty garują (odpoczywają przed wypiekiem) nawet 24 godziny. Taka metoda rozrostu wymaga odpoczynku ciasta najpierw w niskich temperaturach, a następnie w pomieszczeniach garowni, w których panuje wysoka temperatura i wilgotność, która zapewnia lepszą jakość oraz świeżość wypieków. Specjalne przygotowanie surowców, takie jak zaparzanie mąki czy namaczanie ziaren słonecznika, pozwala tym składnikom na dłuższe zatrzymywanie wody w cieście, a co za tym idzie, wolniejsze czerstwienie;
  • bardzo ważna jest jakość wykorzystanych surowców, np. dobra mąka może mieć większą wodochłonność i lepiej zatrzymywać wodę w produkcie nawet po wypieku.

Metoda dojrzewającego wypieku oznacza dobre i świeże pieczywo

Jednym ze sposobów przeciwdziałania procesom czerstwienia jest wydłużenie dojrzewania ciasta na etapie produkcji, poprzez jego schłodzenie (ale nie mrożenie). Metoda ta ułatwia przechowywanie produktów bez stosowania dodatku środków chemicznych, które nie zawsze są obojętne dla zdrowia konsumentów.

Metoda dojrzewającego wypieku polega na tym, że surowe przygotowane produkty są w piekarni schładzane do temperatury 5oC. Pozwala to na spowolnienie procesu fermentacji i rozrostu ciasta, ponieważ zatrzymana jest aktywność drożdży, również tych naturalnie występujących w cieście, szczególnie w zakwasie. Surowe, schłodzone produkty w specjalnych, utrzymujących temperaturę pojemnikach transportowane są do punktów sprzedaży, które wyposażone są w garownie i piecyki – tam odbywa się proces rozrostu, a następnie wypieku pieczywa. Przywiezione z piekarni bułeczki muszą być wypieczone tego samego dnia – nie można ich przechowywać dowolnie długo, jak w przypadku mrożonych.

Przy znacznej redukcji aktywności drożdży poprzez obniżenie temperatury ciasta, cały czas nieznaczną aktywnością wykazują się naturalne enzymy (pochodzące z samej mąki i mikroflory fermentacji), które zapewniają pełne wydobycie aromatu i decydują o wyjątkowych walorach smakowych pieczywa oferowanego przez Piekarnie Cukiernie Putka. Stosowanie odroczonego wypieku gwarantuje dłuższą świeżość i chroni przed szybkim wysychaniem produktów, zupełnie inaczej niż w przypadku pieczywa zamrożonego i dopiekanego na miejscu. Warto tutaj przytoczyć starą zasadę piekarską mówiącą o tym, że dając czas – dajesz jakość. Dlatego, jeśli zależy ci na jakości pieczywa oraz na tym, by jak najdłużej pozostało ono świeże i aromatyczne, staraj się zawsze wybierać wypieki sporządzane metodą dojrzewającego wypieku, zgodnie z zasadą „dzisiaj przygotowane – dzisiaj wypieczone”.

 Dojrzewający wypiek – świeży chleb