Kochamy wypiekać

Jak przechowywać chleb i bułki, by długo zachowały świeżość?

Chrupiące i pachnące – jak przechowywać pieczywo, by zachowało świeżość?

Najdłuższą świeżością cechują się wyroby z mąki żytniej i pełnoziarnistej wypiekane na naturalnym zakwasie. Takie pieczywo (np. Chleb Żytni, Chleb Pełnoziarnisty, Chleb Bielański, Chleb Wileński czy Razowy) może utrzymać dobry smak przez kilka dni bez stosowania sztucznych konserwantów.

Chleby z jasnej, białej mąki pszennej wypiekane na drożdżach schną znacznie szybciej.

Wyjątkiem jest jednak pszenna Bułka Beta. Dodatek skondensowanej mąki owsianej z otoczki ziarna owsa powoduje, że bułka nie czerstwieje tak szybko, jak inne pszenne produkty.

Oczywiście świeżość praktycznie każdego rodzaju pieczywa można przedłużyć poprzez odpowiednie przechowywanie. I odwrotnie – nawet najtrwalszy chleb pozostawiony w nieodpowiednim miejscu może szybko się zepsuć.

Tradycyjny chlebak, szafka na pieczywo, a może lodówka – które z tych miejsc jest najwłaściwsze do przechowywania chleba i bułek?

W większości polskich domów pieczywo umieszcza się w chlebaku. Najlepsze są chlebaki wykonane z naturalnego drewna lub z bambusa, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Na rynku dostępne są również chlebaki metalowe, a nawet ceramiczne – decydując się na taki rodzaj pojemnika należy sprawdzić, czy posiada on otwory zapewniające przepływ powietrza. W przypadku chlebaków z metalu warto także pamiętać, że mogą się szybko nagrzewać, gdy stoją np. obok kuchenki czy okna, z którego padają silne promienie słoneczne. Działanie temperatury wpłynie na szybsze czerstwienie pieczywa.

Chlebaki każdego rodzaju należy regularnie myć, bowiem bakterie zbierające się wewnątrz mogą przyspieszyć psucie się chleba. Do utrzymania higieny pojemników używamy oczywiście delikatnych detergentów dopuszczonych do stosowania na powierzchniach mających kontakt z żywnością.

Ze względu na oszczędność miejsca coraz więcej osób decyduje się na przechowywanie pieczywa w szafce kuchennej.  Wydzielenie przestrzeni w szafce specjalnie na chleb ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim chleb w szafce trzeba trzymać w opakowaniach, a ich rodzaj nie pozostaje bez znaczenia.

Foliowe opakowanie nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, naraża też pieczywo na zbieranie się wilgoci, która pozbawia skórkę chrupkości i może skutkować pleśnieniem. Zaletą opakowań foliowych jest natomiast zapobieganie wysychaniu pieczywa i tym samym zahamowanie utraty substancji aromatycznych.

Korzystniejsze dla środowiska i zdrowia będą papierowe torebki, które zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni. Trzeba jednak pamiętać, że pieczywo przechowywane w papierowej torebce będzie narażone na szybsze wysychanie.

Najlepszym sposobem na przechowywanie pieczywa w szafce jest zapakowanie go do lnianego woreczka, jak czyniły to niegdyś nasze babcie. Naturalny materiał zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, wpływa korzystnie na zachowanie chrupiącej skórki, walorów smakowych i aromatu umieszczonych w nim produktów oraz zapobiega ich pleśnieniu.  Nie chroni jednak przed przesychaniem. Woreczki można uszyć samodzielnie dobierając ich wielkość wedle indywidualnych potrzeb, a dla zachowania odpowiedniej higieny wystarczy je od czasu do czasu przepłukać gorącą wodą.

Czy chleb można trzymać w lodówce?

Wiele osób w celu przedłużenia żywotności pieczywa umieszcza je w lodówce. Często takie praktyki stosuje się np. latem, gdy produkty spożywcze szybciej się psują lub przez wzmożoną wilgoć jest większe prawdopodobieństwo, że chleb spleśnieje.

Panująca w lodówce temperatura powstrzymuje psucie się jedzenia, jednak wpływa także na szybką utratę niektórych właściwości takich, jak miękkość i puszystość. Wystarczy kilka godzin w lodówce, by ciasto pieczywa stało się twardsze i bardziej zbite, a więc mniej zachęcające do spożycia. Zimno nie zawsze chroni też przed pleśnią, zwłaszcza w lodówkach bez technologii no frost, gdzie panuje wysoka wilgotność.

Mrożenie chleba – ile czasu chleb może leżeć w zamrażarce?

Dobrym sposobem na zachowanie świeżości pieczywa jest zamrażanie. Mrożenie chleba, zwłaszcza, gdy nie jesteśmy w stanie zjeść całego bochenka, zapobiega marnowaniu żywności.  Należy jednak pamiętać, że pieczywo może leżeć w zamrażalniku tylko przez określony czas – do 3 miesięcy. Mitem jest bowiem, że w zamrażalniku produkty spożywcze się nie psują. Z czasem nawet w bardzo niskiej temperaturze rozwijają się szkodliwe grzyby i bakterie.

By pieczywo wyjęte z zamrażalnika było możliwie jak najbardziej zbliżone konsystencją i smakiem do świeżego, pamiętaj o:

  • umieszczaniu w zamrażarce świeżego chleba (pieczywo powinno tam trafić zaraz po zakupie);
  • mrożeniu w szczelnym opakowaniu (najlepiej worku foliowym, z którego wcześniej pozbędziesz się nadmiaru powietrza);
  • rozmrażaniu w temperaturze pokojowej lub w lodówce (ewentualnie w piekarniku, ale nigdy w mikrofalówce);
  • owinięciu chleba papierowym ręcznikiem podczas rozmrażania (to pozwala wchłonąć nadmiar wilgoci).

Mrożenie najlepiej znoszą wypieki na zakwasie lub na zakwasie z niewielkim dodatkiem drożdży. Pieczywo wypiekane wyłącznie na drożdżach często po wyjęciu z zamrażalnika mocno się kruszy lub traci walory smakowe.

Nasze wypieki dostępne są stacjonarnie oraz online na www.putka.pl/sklep