Kochamy wypiekać

Dieta dla seniora – jakie pieczywo spożywać?

Osoby starsze są bardziej narażone na różnego typu choroby – szczególnie powszechne choroby cywilizacyjne takie, jak cukrzyca, nadciśnienie, wysoki cholesterol, nowotwory itd.

Niezwykle istotna jest więc odpowiednia profilaktyka:

 • prawidłowe odżywianie,
 • unikanie stresów,
 • uprawianie sportów o umiarkowanym natężeniu,
 • odpowiednia ilość snu,
 • eliminowanie używek.

Odpowiednia dieta to podstawa zdrowia seniorów

Skupmy się jednak na odżywianiu. To, co jemy ma bezpośredni wpływ na to:

 • jak się czujemy,
 • jak pracuje nasz organizm,
 • jak wyglądamy,
 • jak szybko starzeje się nasze ciało.

Seniorzy chętnie sięgają po pieczywo. Jest to często jeden z najważniejszych składników ich diety.
Pojawia się na śniadania, kolacje, a także niekiedy jako przekąska. Dlatego właśnie chleb i inne wypieki powinny być szczególnie dobrze dobrane aby korzystnie wpływać na zdrowie.

Wybieraj produkty pełnoziarniste

Pieczywo razowe ma w swoim składnie dużą ilość błonnika pokarmowego. Spożywanie produktów pełnoziarnistych pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy i otyłości.

U osób cierpiących na dolegliwości związane z tymi chorobami – odpowiednia dieta pozwala nawet ograniczyć ilości przyjmowanych leków. Jest to jedno z pieczyw o wysokiej wartości odżywczej.

Błonnik pokarmowy:

 • ma działanie oczyszczające organizm z toksyn, a przez to wiele z nich ulega wydaleniu nie szkodząc tym samym naszym narządom,
 • pochłania sporą ilość tłuszczu, a w tym cholesterolu, dzięki temu nie wchłania się on do krwioobiegu i pozwala utrzymać prawidłowe stężenie lipidów we krwi.
 • podobny mechanizm funkcjonuje w przypadku glukozy – efektem tego jest bardziej stabilny poziom cukru we krwi, a także łatwiejsze utrzymanie odpowiedniej masy ciała.
  Korzystne działanie błonnika występuje przy dziennym spożyciu 20-40 g. Nie należy przekraczać tych dawek.

Przyspieszenie metabolizmu po 60-tce

Kolejną bardzo istotną kwestią związaną z błonnikiem jest to, że pochłaniając wodę ułatwia wypróżnianie, a dzięki temu unikamy zaparć i szybciej pozbywamy się szkodliwych substancji z organizmu. Ma to olbrzymie znaczenie w kontekście powstawania nowotworów jelita grubego.

Starsze osoby są zwykle mniej aktywne fizycznie, a przez to pasaż jelitowy jest wolniejszy. Pieczywo razowe (np. Chleb Pełnoziarnisty (IG 38,3), Chleb Razowy ze Słonecznikiem czy Chleb Razowy z Miodem BIO jest bardzo pomocnym elementem wspomagającym sprawny metabolizm. Pomaga również utrzymać prawidłową wagę po 60 roku życia. Powinno być stałym elementem zdrowej diety seniorów. Pieczywo można zamówić przez Internet na stronie www.putkaonline.pl z dostawą do domu.

Jeśli problemy trawienne nie pozwalają na codzienne spożywanie pieczywa razowego, można je zastąpić wzbogaconą o beta-glukany pochodzące z owsa Bułką Beta (IG 49). Zawiera ona niemal tyle samo błonnika, co chleby pełnoziarniste. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi i obniża indeks glikemiczny spożywanych pokarmów, jest więc bardzo korzystna dla seniorów, którzy znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę i choroby serca.

Pieczywo na wrażliwy żołądek seniora

Seniorzy często skarżą się na kłopoty trawienne związane z nadkwasotą. W takim przypadku zaleca się zostawić w diecie pieczywo jaśniejsze. Jest ono znaczenie delikatniejsze dla przewodu pokarmowego.

Można spróbować jeść Grahamki lub – w przypadku poważniejszych przypadków – przejść całkowicie na białe pieczywo.

Odpowiednie dodatki do chleba

Musimy wiedzieć o tym, że nawet jeśli wybierzemy najlepsze pieczywo, najbardziej odpowiednie do naszego stanu zdrowia to nic z tego, jeśli zastosujemy niezdrowe dodatki.

Starajmy się zatem spojrzeć na kanapkę jako na cały posiłek. Odpowiednie dodatki pomogą stworzyć zdrowe danie lub przekąskę, W żywieniu osób starszych ma to szczególnie duże znaczenie.

Dodawajmy do kanapek:

 • tłuszcze roślinne (poza tłuszczem palmowym)
 • chude mięso, szynki, ryby,
 • twarożek,
 • kiełki, pestki,
 • duże ilości warzyw.

Słodkie wypieki – czy mogą zaszkodzić seniorom?

Ważny jest zdrowy umiar. Dobrze zbilansowana dieta nie wyklucza żadnych grup produktów w całości. Zaleca jedynie odpowiednie ilości. Drożdżówki i inne słodkie bułeczki można od czasu do czasu wprowadzić do diety jako deser. Nie powinny być jednak zbyt często pojawić się w jadłospisie osób starszych.

Jeśli decydujemy się na słodkie wypieki:

Ostrożnie z cukrem

Nie można jednak zastępować nimi posiłków ani jeść ich codziennie. Zawierają w swoim składnie dość dużą dawkę cukru, która może wypływać negatywnie na stężenie glukozy we krwi, a także na triglicerydy.
Dla seniorów z problemami z cukrzycą, nadwagą czy innymi problemami związanymi z metabolizmem zaleca się ograniczenie lub wyeliminowanie słodkich wypieków.